اگه آخرین نسخه های اندرویداستادیو رو نصب کرده باشید حتماً متوجه شدید که بجای RelativeLayout از ConstraintLayout بعنوان لیوت پیش فرض پروژه ها استفاده میشه.
این نوع لیوت بسیار منعطف تر و کارآمد تر هست و این قابلیت رو به ما میده که اپلیکیشن های کاملا ریسپانسیو بسازیم.خوب بریم سر اصل مطلب و اونم یادگیری این ویژگی بسیار پارکاربرد.

یک پروژه جدید بسازید
یک پروژه جدید بسازید
نام اپلیکیشن : ConstraintLayout
نام دامین اپلیکیشن :apk.manoandroid.com
سطح API اپلیکیشن : ۱۵
نوع اکتیوتی : Empty Activity
نام اکتیوتی : پیشفرض (MainActivity)
نام لیوت : پیش فرض (activity_main)

گام اول : اگر از ورژن های قدیمی اندروید استادیو استفاده می کنید احتمالاً ConstraintLayout برای شما نصب نشده .برای استفاده از ConstrainLayout اول ببینید که اون رو در قسمت SDK Tools نصب کرده باشید.برای این کار به منو  File>Setting  رفته و بعد مطابق شکل از بخش Android SDK و از تب SDK Tools تیک گزینه ConstraintLayout رو فعال کرده و روی OK کلیک کنید .( ممکن است که نیاز به اینترنت و قیلترشکن داشته باشید)

ConstraintLayout

گام دوم : از بخش اکسپلور سمت چپ اندروید استادیو وارد Gradle Script شده و با دابل کلیک کردن روی فایل build.gradle(Modual app) اون رو باز کرده و کد زیر رو در صورت موجود نبودن در بخش dependencies
وارد کنید .

 

نکته :در اندریود استادیو ۳ و بالاتر به جای compile از implementation در اول کد استفاده شده.مثل زیر

باید کدهاتون مطابق عکس زیر شده باشند.حالا Save رو زده و در بالا ادیتور روی  sync now کلیک کنید.

ConstraintLayout

حالا می تونیم براحتی در اپلیکیشنمون از لیوت ConstraintLayout استفاده کنیم.

 

استفاده از ConstraintLayout

اگه بطور پیش فرض از ConstraintLayout در لیوت شما استفاده نشده یا کلاً میخواید در لیوت دلخواهتون از ConstraintLayout  استفاده ببرید تمام کدهای موجود در فایل لیوت تون رو پاک کرده و کدهای زیر رو جایگزینش کنید .
نکته : در صورتی که اسم اپلیکیشن و اسم پکیج اپلیکیشنتون با آنچه در آموزش ذکر کردیم یکی نیست ، اسم اپلیکیشن و  پکیج خودتون رو در خط هفتم طبق الگوی نوشته شده جایگزین کنید.

با جایگزینی کدهای بالا یک فایل لیوت از نوع ConstraintLayout  دارید که از این پس می تونید ویوها و عناصر رابط گرافیکیتون رو طبق شرایط و قواعد این لیوت بچینید.

ConstraintLayout

خوب امیدوارم خوششتون اومده باشه و ازش استفاده ببرید.در قسمت های بعدی با امکانات و ویژگی های ConstraintLayout آشنا می شیم.

 

من و اندرویدی باشید و من و اندروید رو به دوستانتون معرفی کنید…