آشنایی با  Adaptor و Adaptor View

همون طور که می دونید سایز دستگاه های اندرودی متفاوته ، بری مثال یک موبایل ۴ اینچی و  یک تبلت ۱۰ اینچی رو در نظر بگیرید که میخواهیم یک لیست (مثل لیست مخاطبین )رو در اونها نمایش بدیم . چیزی که واضحه اینه که بسته به سایز این مانیتور ها تعداد مشخصی از مخاطبین باید در این لیست نمایش داده بشه مثلا در گوشی که سایز مانیتورش کوچک تره اسم ۴ نفر و در تبلت به دلیل بزرگ تر بودن سایز مانیتور اسم ۱۰ نفر نمایش داده بشه.ولی چجوری این کار ممکنه؟

از ابزار های مهمی که در اندرید وجود داره آداپتور ها و ویوآداپتورها هستند.

آداپتور چیست ؟
آداپتور داده های مورد نظر  ما از یک منبع (مثلا از یک آرایه یا دیتابیس و …) دریافت کرده و اونها رو در View Adapter  ها قرار میدهند.

آداپتور اندروید

AdaptorView  چیست ؟
,ویوی هست که داده های اون به وسیله یک آداپتور تامین میشه. آداپتور ویو ها  وظیفه نمایش صحیح محتویات دریافت شده توسط آداپتور هارو دارند.

برای مثال  در زیر به چند نمونه از ویو آداپتور ها اشاره میکنیم .
ListView : به وسیله این ویوآداپتور می تونیم یک لیست رو به صورت عمودی کاربر نمایش بدیم. هر آیتم از لیست ویوومیتونه شامل یک تکست ویوو ساده یا چندین ویو باشه ) در صورت طولانی شدن لیست یک اسکرول برای کاربر  نمایش داده میشه که بوسیله اون میتونه تمام لیست رو پیمایش کنه.

GridView : به وسیله این ویوآداپتور میونیم یک لیست رو به صورت شبکه بندی شده به کاربر نمایش بدیم. در صورت طولانی شدن لیست یک اسکرول برای کاربر  نمایش داده میشه که بوسیله اون میتونه تمام لیست رو پیمایش کنه.

Spinner  : از اسپینر ها برای نمایش یک لیست کشویی به کاربر استفاده میکنیم.

(در بخش مربوط به هرکدام به تفصیل در موردشون صحبت خواهیم کرد)