سلام دوستان
شاید تا حالا به ذهنتون خورده باشه که چجوری فونت پیش فرض اپلیکیشنتون رو عئض کنید و فونت زیبا و چشم نوازی رو برای اون انتخاب کنید.این کار خیلی ساده است در ادامه یاد میگیریم که براحتی فونت اپلیکیشنمن رو عوض کنید.

نکات
انتخاب فونت مناسب ( فرمت فونت باید TTF یا OTF باشد)
اگر فونت شما به صورت صحیح و درست نباشد اندروید از فونت پیش فرض سیستم بجای فونت شما استفاده میکند.
کپی رایت رو برای فونت ها رعایت کنید.

 

بریم سراغ تعویض فونت
وارد اندروید استادیو شده و مطابق تصویر زیر بر روی app کلیک کرده و سپس new و بعد از اون Folder و در نهایت Asset Folder رو انتخاب کنید
با انتخاب asset folder پنجره ای جدید برای ما باز میشه که باید main رو انتخاب کنیم.(تیک گزینه Change Folder Location برداشته شده باشد) حال ok رو بزنید تا فولدری به نام  Asset Folder برای ما ایجاد بشه.

حالا روی فولدر asset کلیک راست کرده و مطابق شکل new  و بعد از اون Directory رو انتخاب کنید.حال نام دلخواه خودتون رو برای پوشه ای که میخواهید فونت های خودمون رو در اون ذخیره کنیم انتخاب کنید.بنده اسم Fonts رو برای این فولدر انتخاب می کنم.
بعدش مطالق تصویر زیر فونت خود رو درون پوشه fonts کپی کنید.(بکشید و رها کنید)
حال ok رو بزنید.

حالا وارد اکتیویتی شده و با نوشتن کد زیر به فونت وارد شده اشاره میکنیم.

خوب تا اینجای کار ما فونت مورد نظرمون رو وارد کردیم و تا این مرحله به اون اشاره کردیم.حال مرحله آبه مرحله آخر میرسیم که همون اعمال فونت روی ویو موردنظرمون هست.برای مثال من یک textView با id برابر txtBeauty ایجاد میکنم .

حالا در اکتیوتی توسط دستور findViewById به تکست ویو اشاره کرده و به صورت زیر فونت خودم رو روی این ویو تنظیم میکنم.;کدهای زیر تمام کدهای نوشته شده در اکتیوتی هستند:

توضیحات :
خط ۱۵ : همان طور که گفته شد در خط ۱۵ به فونتی که وارد اندریود استادیو کردیم اشاره میکنیم.
خط ۱۶ : در این خط به TextView اشاره میکنیم.
خط ۱۷ : در این خط با فراخوانی متد setTypeface(نام فونت) فونت مورد نظرمون رو برای تکست ویو تنظیم میکنیم.
بهمین راحتی نتیجه کار رو در تصویر زیر مشاهده می کنید.
نکته : در صورتی که فونت شما در محیط برنامه نویسی نمایش داده نمی شود نگران نباشید .در صورتی که مراحل رو درست انجام داده باشید با اجرای اپلیکیشن بر روی شبیه ساز اندروید نتیجه تغییر فونت سفارشی را مشاهده خواهید کرد)