تا الان کار با برخی از ویوهای رایج رو یادگرفتیم .حالا می خواهیم با نحوه چینش اونها در صفحه آشنا بشیم.بعبارتی قراره در این سری آموزشی با انواع Layout ها آشنا بشیم.

احتماا تا الان با مفهوم ViewGroup آشنا شدید.ویوگروپ نوعی ویو هست که می تونه سایر ویوها رو در خودش نگهداری کنه . لیوت ها  هم نوعی ویو گروپ هستند .اندروید انواع مختلفی از لیوت ها رو در اختیار ما قرار میده که هرکدوم از این لیوت ها  بسته به خاصیت هایی که داره توانایی و امکانات متنوعی رو در چینش عناصر به ما میده.
در ادامه به صورت اجمالی با برخی از این لیوت ها آشنا میشیم که  درمورد هرکدوم هم به تفصیل در بخش مربوط به خودش صحبت خواهیم کرد.

RealtiverLayout
چینش ویوها در این نوع لیوت به صورت نسبی هست.یعنی موقعیت ویووها یا نسبت به هم دیگه مشخص میشه و یا نسبت به لیوت والد خودش.(اگه کامل متوجه نشدید نگران نباشید در مبحث اختصاصی مربوط به هرکدام از این لیوت ها به تفصیل در موردشون بحش خواهیم کرد).
برای مثال شما میتونید بگید که میخواهم TextView من در بالای Spinner قرار بگیره (یعنی موقعیت TextView رو نسبت به Spiiner مشخص کنید) یا میتونیم یجور دیگه بگیم و اون اینکه Spinner پایین TextView قزار بگیره. (فرقی نداره) مهم این نکته هست که در این نوع لیوت موقعیت ویووها به صورت نسبی یعنی نسبت به هم دیگه مشخص میشه.
همچنین در این نوع لیوت می تونیم موقعیت یک ویو رو نصبت به عنصر والد خود مشخص کنیم .مثلاً بگیم که در قسمت پایین والد خود قرار بگیره.(منظور از والد دراینجا همون RelativeLayout هست).که این بار موقعیت ویو رو بجای این که نسبت به ویوی دیگه مشخص کنیم نسبت به لیوت والدش مشخص میکنیم.به تصویر زیر دقت کنید

LinearLayout

در این نوع لیوت ویووها به صورت عمودی یا افقی به ترتیب در کنار یکدیگر قرار می گیرند.که اگر خاصیت orientation مربوط به اون رو  برابر Vertical قرار دهیم ویوها به صورت عمودی پشت سر هم در کنار یکدیگر قرار می گیرند و اگر آن را برابر Horizontal قرار دهیم به صورت افقی پشت سر هم قرار میگیرند.

 

 

GridLayout

در این نوع لیوت صفحه ما به مجموعه ای از سطر ها و ستون ها تقسیم می شود.که خودمان تعداد آن ها رو مشخص میکنیم و در صورت تمایل میتوانیم چند ستون ( یا چند سطر) را با هم ادغام کنیم.در نهایت ویوهای دلخواهمون رو در یکی از این سلول ها قرار میدهیم.به تصویر زیر دقت کنید.

 

در پست های بعدی در مورد هر کدوم از این لیوت ها مفصل تر صحبت خواهیم کرد.
موفق باشید