بعد از این که پروژه مون رو ساختیم به صورت خودکار وارد محیط اندروید استادیو می شیم.در تصویر زیر میتونید شمای کلی این محیط رو مشاهده کنید.

این محیط رو  به بخش های مختلفی تقسیم بندی کرده ایم که هر کدوم از این بخش ها رو در پایین معرفی میکنیم :
بخش ۱ : Toolbar (نوار ابزار) نامیده می شود. در این بخش آیکون هایی مثل آیکون اجرای اپلیکیشن و سایر ابزار ها در اختیار ما هستند که می تونیم از اون ها استفاده کنیم.
بخش ۲ : Navigation Bar (ناوبری) :به کمک این بخش می تونیم مسیر فایل یا پوشه فعلی رو که الان باز هست و یا با موس روی اون کلیک کردیم رو متوجه بشیم.فایل ها و پوشه های پروژه مون رو میتونیم از بخش  Project Explorer (بخش ۴) مشاهده کنیم .
بخش ۳ : Editor (ویرایشگر) : این بخش همون جایی هست که ما میتونیم  کدهامون رو نوشته و یا اونها  رو مشاهده و ویرایش کنیم.بسته به این که نوع فایلی که باز میکنیم چی هست این پنجره نماهای خاصی رو به ما نشون میده.برای مثال اگر فایل ما از نوع Layout باشه (پسوند هر فایل لیوت .xml )میتونیم اون رو در دو حالت – حالت طراحی ، دیزاین (Design) و -حالت نوشتاری (Text)   مشاهده کنیم .در تصویر زیر نمایی از این دو حالت را مشاهده می کنید :


بخش ۴ :در این بخش می تونید  فایل های تشکیل دهنده پروژه تون رو با توجه به حالت نمایشی که انتخاب میکنید مشاهده کنید .
-اگر از قسمت بالا سمت چپ گزینه Project رو انتخاب کنید تمامی فایل ها و پوشه های تشکیل دهنده پروژه (از جمله فایل های مخفی و … ) در این پنجره نمایش داده می شوند.

– اگر  Android رو انتخاب کنید فایل ها و پوشه هایی اساسی و پرکاربرد که در ساختن اپلیکیشن بیش تر باهاشون سرو کار داریم در این پنجره براتون نمایش داده میشه.

بخش پنجم هم نوار وضعیت هست که در مورد وضعیت پروژه یا وضعیت خود اندروید استادیو به ما گزارش هایی رو در قالب پیام ها و هشدار ها نمایش میده.
خوب دوستان اینم یک آشنایی کلی با محیط اندروید استادیو .سعی می کنم آموزش ها رو کوتاه و کاربردی  ارائه کنم تا از  طولانی و خسته کننده بودن آموزش جلوگیری بشه.در بخش های آتی در طی آموزش ها با بخش های بیش تری از اندروید استادیو آشنا خواهیم شد.