در این قسمت نحوه ساختن یک پروژه در اندروید استادیو رو فرا خواهیم گرفت .
بعد از اجرای اندروید استادیو با پنجره ای مشابه پنجره زیر رو برو می شید .در ذیل به معرفی این بخش ها می پردازیم .
اندروید استادیو
۱ – با انتخاب اولین گزینه همان طور که از اسمش پیداست میتونیم یک پروژه جدید در اندروید استادیو بسازیم.
۲- در صورتی که قبلاً یک پروژه در اندروید استادیو ساخته ایم با انتخاب این گزینه می تونیم اون پروژه رو در اندروید استادیو باز کنیم.
۳-این گزینه قابلیت وارسی کردن پروژه مون رو از طریق استفاده از کنترل کننده نسخه ها (Version Controler) به ما می دهد .
Version control سیستمی هست که تغییراتی رو که به مرور زمان بر روی یک یا چند فایل اعمال می کنیم رو بصورت نسخه های پی در پی برای ما ثبت میکنه ، بطوری که هر موقع که خواستیم  می تونیم به هرکدوم ار این نسخه ها دسترسی داشته باشیم .( مثل این هست که در طول پیشبرد پروژه ،  پروژه مون رو هر بار با یک اسم متفاوت( بطور مثال Test_v1,Test_v2,Test_v3) ذخیره کنیم.بدین صورت کوچکترین تغییرات در پروژه مون رو هربار بصورت یک فایل جدا در اختیار داریم که هر موقع که خواستیم می تونیم اون فایل رو باز کرده و از اونجا شروع به ادامه برنامه نویسی کنیم و یا اون رو وارسی کنیم   .از مزایای استفاده از این روش آسان کردن کار گروهی برای پیشبرد یک پروژه هست.(این سیستم مختص به برنامه نویسی اندروید نیست بلکه در تمامی پروژه های برنامه نویسی می تونه استفاده بشه.)البته ما در سطح معارفه باهاش آشنا شدیم و باهاش کاری نداریم.
۴-از این گزینه برای وارد کردن پروژه هایی که قبلا در سایر محیط ها مثلا در  Eclips  ساخته شده اند استفاده می کنیم.
۵-با انتخاب این گزینه می تونیم یک نمونه کد اندرویدی رو ایمپورت کنیم.
۶-این گزینه این قابلیت رو به ما میده که قبل از باز کردن پروژه یا ساختن پروژه ،به تنظیمات اندروید استادیو دسترسی داشته باشیم.
خوب ما می خواهیم یک پروژه جدید بسازیم پس برر روی Start A New Android Project کلیک کنید .
اندروید استادیو
با  پنجره ای مشابه تصویر پایین مواجه می شید.در ذیل عکس به شرح گزینه های این پنجره می پردازیم :
اندروید استادیو
۱-Application Name :اسم اپلیکیشنمون رو در این قسمت تعیین می کنیم ( برای این که هماهنگ جلو بریم Test رو براش انتخاب کنید ).
Company Domain-2 : یک آدرس دامین دلخواه (مشابه دامنه های اینترنتی) برای اپلیکیشنمون انتخاب کنید ، نیازی نیست حتماً این دامنه حقیقی یا مال خودتون باشه. (بگذارید apk.manoandroid.com) ؛ از ترکیب خودکار Application Name و Company Domain محتوی Package Name  ساخته می شه.
۳- Package Name : همان طور که می بینید Package Name ( نام پکیج) اپلیکیشن ما بطور خودکار  از ترکیب Application Name  و معکوس شده Company Domain ایجاد شده است .

Package Name(com.manoandroid.apk.test) = Application Name + Company Domain

حالا این Package Name چی هست ؟
Package Name مثل یک کد ملی منحصر بفرد برای اپلیکیشنمون هست ،مارکت هایی مثل بازار ، مایکت ، گوکل پیلی و … اپلیکیشن های نصب شده بر روی دستگاه ما رو بوسیله نام پکیج اون ها تشخیص می دهند و بدین ترتیب  برای بروزآوری و سایر اعمال میتونن بدون هیچ گونه تداخل و مشکلی اپلیکیشن نصب شده روی روی دستگاه شناسایی و عملیات مورد نظر رو روی اون انجام بدن.در  این مثال Package Name اپلیکیشن ما شد com.manoandroid.apk.test .(در صورتی که دوست داشتید می تونید با کلیک کردن بر روی Edit اون رو تغییر بدید.)
از دیگر فواید Package Name اینه که اپلیکیشن های هر فرد یا شرکت کاملآ از طریق بخش اول نام پکیج اونها قابل شناساییه (com.manoandroid.apk) (البته در صورتی که برنامه نویس  برای همه اپلیکیشن ها  آدرس Company Domainیکسانی رو وارد کنه) بطور مثال اگه ما یک اپلیکیشن دیگه بسازیم با نام Test2 و Company Domain اون رو برابر apk.manoandroid.com قرار بدیم ، پکیجی با نام  com.manoandroid.apk.test2 برامون ساخته میشه که وجه تمایز این دو اپلیکیشن تنها در بخش دوم اونها یعنی test1 و test2 هست.
۴-در این قسمت محل ذخیره شدن پروژه مون بر روی کامپیوتر را مشخص می کنیم.پیش فرض باقی بگذارید  و روی Next کلیک کنید.
در این پنجره مشخص میکنیم که اپلیکیشن ما بر روی چه دستگاه هایی قابل اجرا هست .در ذیل عکس به معرفی گزینه های این پنجره می پردازیم .
اندروید استادیو
۱-ما اپلیکیشن های خودمون رو برای گوشی ها و تبلت های اندرویدی می سازیم پس تیک این گزینه را میزنیم. در بخش Minimum SDK مشخص میکنیم که میخواهیم برای چه نسخه ای از اندروید اپلیکیشنمون رو بسازیم.اپلیکیشنی که خواهیم ساخت بر روی این نسخه انتخابی و نسخه های بالاتر از نسخه انتخابی ما قابل نصب و اجرا می باشد. به نظر میاد بهترین گزینه برای هدف قرار دادن ، اندروید با سطح API 15  یا همون ۴٫۰٫۳ یا همون است ؛ با این انتخاب اپلیکیشن ما بر روی خیلی از دستگاه ها قابل اجرا هست.
۲-در صورتی که بخواهیم اپلیکیشنمون رو برای دستگاه های پوشیدنی مثل ساعت های اندرویدی بسازیم این گزینه را انتخاب میکنیم.
۳-در صورتی که بخواهیم اپلیکیشنون رو برای تلویزیون های اندرویدی بسازیم این گزینه را انتخاب میکنیم.
۴- این گزینه برای ساختن اپلیکیشن برای ابزار اتومبیل هایی که سیستم عامل اندروید در اون ها استفاده شده کاربرد داره.
۵- با انتخاب این گزینه میتونیم برای عینک گوگل اپلیکیشنرو بسازیم.که همون طور که میبینید غیر فعال است.
تیک Phone And Tablet را زده و سطح API 15 را انتخاب  و بر روی Next کلیک کنید.
در پنجزه جدید میتونیم نوع اکتیوتی  که میخواهیم اندروید استادیو برامون به صورت ویزارد ایجاد کنه رو انتخاب کنیم.

گزینه های زیادی پیش رو داریم . Empty Activity رو انتخاب و بر روی Next کلیک نمایید .
پنجره زیر بهمون نمایش داده میشه در پایین تصویر به شرح جزئیات این پنجره می پردازیم .

۱-Activity Name : نام اکتیوتی که برامون ساخته میشه رو در این قسمت مشخص میکنیم. (پیش فرض مناسب هست).
۲-Generate Layout File : در صورتی که بخواهیم بهمراه این اکتیوتی یک فایل لیوت نیز بطور خودکار برای اکتیوتیمون ساخته بشه این گزینه رو فعال میکنیم (این گزینه را فعال کنید).
۳-Layout Name : نام فایل لیوتی که میخوایم برامون ایجاد بشه رو در این بخش مشخص میکنیم. (پیش فرض مناسب هست).
گزینه ها رو پیش فرض رها کرده و بر رویFinish کلیک نمایید.
نکته : بعد از کلیک کردن بر روی Finish اندروید استادیو جهت دانلود برخی فایل های مورد نیاز و سینک های لازم  به اینترنت وصل میشه .احتمالاً به علت تحریم های یک جانبه بدون تغییر IP با مشکل مواجه می شوید .توصیه میکنم که قبل از کلیک کردن روی Finish از یک نرم افزار تغییر IP  استفاده کنید تا عملیات در کمترین زمان ممکن و بدون مشکلی پیش بره و پنجره اندروید استادیو براتون در کمترین زمان ممکن باز شه.(بار اول این عملیات ممکنه یکم طول بکشه!)
خوب بعد از کامل شدن این مرحله، پنجره اندروید استادیو براتون باز می شه.
اندروید استادیو
تبریک میگم موفق شدید اولین پروژه تون رو بسازید
اندروید استادیو با ساختن این پروژه در حقیقت به صورت خودکار یک اپلیکیشن برامون ساخته که یک اکتیویتی و یک لیوت داره.این اپلیکیشن خیلی ساده اس و در صورتی که اون رو روی گوشیمون نصب و اجرا کنیم با یک صفحه سیاه که عبارت Hello World رو نشون می ده مواجه می شیم . این شروع راهه ما در کنار هم یاد  میی گیریم که چطوری از این صفحه سیااپلیکیشن کارآمدی رو بسازیم .در قسمت بعدی با ساختار کلی این پروژه و محیط اندروید استادیو آشنا می شیم .

در صورتی که هر گونه سوال یا پیشنهادی داشتید ، میتونید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.
موفق باشید