اگر با اپلیکیشن های اندرویدی کار کرده باشید حتماً مشاهده کردید که معمولا هر اپلیکیشن از صفحات مختلفی تشکیل شده که هر صفحه امکان انجام کار خاصی را به ما می دهد .
بطور مثال اپلیکیشن Gmail رو در نظر بگیرید .یک صفحه از این اپلیکیشن کارش فرستادن ایمیل هست ، صفحه دیگر اپلیکیشن وظیفه نمایش ایمیل های دریافتی رو بر عهده دارد و در صفحه دیگر میتوانیم پیام هایی که در سطل زباله ریخته ایم رو مشاهده کنیم و …
هر کدام از این صفحات از دو بخش (دو فایل) تشکیل شدند:
۱- Layout لیوت (طرح)
۲-Activity اکتیویتی (فعالیت ، کار)
لیوت طرح و نمای ظاهری صفحه که رابط ما با کاربر هست رو مشخص میکنه .مثلا ورودی متن عنوان ایمیل ، ورودی محتوای ایمیل و هم چنین دکمه ارسال ایمیل در لیوت قرار داده می شوند و کاربر میتواند این المنت ها رو ببیند .در حقیقت نمای صفحه و عناصر ارتباطی با کاربر (مثل دکمه و …) در لیوت طراحی می شود.
اکتیویتی به معنای فعالیت یا کار می باشد . همان طور که از اسمش پیداست وظیفه اش انجام دادن یک کار یا فعالیت خاص می باشد.مثلا این که اگر کاربر روی دکمه (بطور مثال دکمه ارسال که در لیوت قرار دادیم )کلیک کرد چه کاری باید انجام شود را در اکتیویتی مشخص میکنیم.
اکتیوتی و لیوت هر دو دو فایل هستند .کدهایی موجود در اکتیویتی را با زبان Java نوشته می نویسیم . کدهای موجود در لیوت هم با زبان XML نوشته می شوند.


یکی از کارهایی که هر اکتیویتی مشخص می کنه اینه که موقعی که اون اکتیوتیی رو فراخوانی کردیم به اندروید میگه که کدوم فایل لیوت باید در صفحه نمایش داده بشه. در حقیقت ما برای هر اکتیویتی یک لیوت جدا طراحی میکنیم ( که کاربر از طریق تعاملی که با لیوت داره ، اطلاعات مورد نظر را با اکتیویتی رد و بدل میکنه برای مثال اکتیوتی مربوط به ارسال ایمیل را در نظر بگیرید :
این اکتیوتی وظیفه ارسال یک ایمیل رو بر عهده داره،  پس  نیاز داره که ایمیل گیرنده ،موضوع ایمیل و متن یک ایمیل را دریافت و آن را ارسال کند .اطلاعات مورد نیاز توسط کاربر در عناصری که در لیوت قرار داده شده اند (همون کادر گیرنده ایمیل و کادر عنوان و کادر ارسال ایمیل ) امکان پذیره ، یعنی کاربر اطلاعات مورد نیاز را وارد میکنه (در همین ورودی هایی که ما اون ها رو بوسیله فایل لوت طراحی کردیم ) و اکتیویتی این اطاعات را گرفته و پردازش لازم مثلا ارسال ایمیل را انجام میده.

نگاهی بندازیم به این که چطوری این اکتیویتی و لیوت با هم کار میکن و اپلیکیشن های ما رو میسازن :
۱- موقع اجرای اپلیکیشن یک آبجکت از نوع اکتیوتی ساخته میشه .
۲- در فایل اکتیوتی مشخص شده که این اکتیوتی از چه فایل  لیوتی استفاده می کند . (در لیوت ظاهر و رابط کاربریاپلیکیشنمون  رو طراحی کرده ایم).
۳-اکتیوتی به اندروید میگه که لیوت رو بر روی صفحه نمایش نشون بده.(همون لیوتی که براش از قبل مشخص کردیم و در مرحله ۲ بهش اشاره داریم ).
۴-کاربر وارد تعامل با لیوت نمایش داده شده بر روی صفحه میشه .(مثلا اگر که صفحه ارسال ایمیل بهش نمایش داده شد مشخصات گیرنده بهمراه متن ایمیل را نوشته و بر روی دکمه ارسال کلیک میکنه).
۵-اکتیوتی به تعاملات کاربر بوسیله اجرای کدهایی که توی اون(اکتیویتی) نوشته ایم پاسخ میده.
۶-اکتیویتی باعث بروز شدن صفحه نمایش میشه .
۷- این چرخه همچنان ادامه داره …


خوب دوستان در سطح یک آشنایی کلی با اکتیویتی و لیوت آشنا شدیم . در بخش های با این دو مقوله بیشتر آشنا خواهیم شد.امیدوارم که براتون مفید بوده باشه.

موفق ، پیروز و سربلند باشید .